Ervik Havfiske Holding hadde eit svært godt 2016. Her representert ved daglig leder Stig Ervik. Foto: Jørn-Arne Tomasgard

Ervik Havfiske Holding hadde eit svært godt 2016. Her representert ved daglig leder Stig Ervik. Foto: Jørn-Arne Tomasgard

Sogn og Fjordane:

Tosifret antall Vågsøy-selskaper blant topp 100

Vågsøy har 13 bedrifter inne blant de hundre selskapene med høyest resultat i 2016. Selskapet med desidert høyest omsetning ligger også i Vågsøy.

Det kommer frem av en oversikt som  NRK  har publisert torsdag.

Listen, som rangerer selskapene med hovedkontor i Sogn og Fjordane etter selskapenes resultat (ordinært etter skatt) i 2016, toppes av Fjord1 ASA. De bokførte et resultat på drøyt 383 millioner kroner i fjor. Ervik Havfiske Holding AS på 6. plass er det lokale selskapet som legger beslag på den høyeste plasseringen på listen etterfulgt av to andre sjømatbedrifter; Coast Seafood AS og Domstein AS fra Vågsøy.

Vågsøy er med sine 13 selskaper den lokale kommunen med klart flest selskaper på topp 100-listen. Bremanger har 4 selskaper inne blant topp 100, mens Selje og Eid har henholdsvis 3 og 2 selskaper på listen over de hundre selskapene med best resultat i fjor.

Med sine 13 selskaper har Vågsøy kommune tredje flest selskaper på listen av de 26 kommunene i Sogn og Fjordane, kun «slått» av Flora (18) og Førde (14).

Coast Seafood AS i Måløy er selskapet på listen med den klart høyeste omsetningen i fjor. 4,27 milliarder kroner er halvannen milliard foran neste selskap, Helse Førde HF.

Topp 100

SelskapKommune

Ordinært resultat
(i tusen)

Omsetning
(i tusen)

1. Fjord1 ASAFlora383.6762.396.052
2. Sparebanken Sogn og FjordaneFørde352.933938.795
3. Firda Seafood Group ASGulen256.357991.526
4. Sogn og Fjordane Energi ASGloppen189.2971.228.573
5. Steinvik Fiskefarm ASFlora137.736477.498
6. Ervik Havfiske Holding ASSelje134.981529.156
10. Coast Seafood ASVågsøy77.7694.279.760
13. Domstein ASVågsøy63.548826.361
16. K Strømmen Lakseoppdrett ASBremanger52.540253.304
17. Svelgen Kraft ASBremanger49.478201.353
32. Bremanger Quarry ASBremanger31.106323.632
33. Carisma Fish ASVågsøy30.837128.419
39. Carisma Viking ASVågsøy21.14182.946
40. Selstad Holding ASVågsøy21.052308.513
49. Selstad ASVågsøy16.660302.819
51. Keltic ASSelje16.42364.062
60. Nordfjord Forsøksstasjon ASBremanger13.06452.070
65. Frøy Vest ASVågsøy12.310158.609
67. Normatic ASEid11.930105.774
74. Torbas ASVågsøy10.154128.764
75. Måløy Havneservice ASVågsøy9.542513.328
76. Båtbygg ASVågsøy9.418222.500
79. Toyota Nordfjord og Førde ASVågsøy8.837230.820
83. Nordic Marine ASSelje8.23152.741
92. Stad Group ASVågsøy6.413121.562
93. Eid Elektro ASEid6.233111.368
96. Selected Seafood ASVågsøy6.027655.630

Se hele listen her.

NRKs merknad: Listen er per 9. august og ut fra offentlige regnskapstall, nye tall kan komme til. (Kilde: Proff Forvalt)

Noen eierskap kan være oppført i tillegg til underselskap. Listen gjelder kun selskap som har hovedkontor i Sogn og Fjordane. Det betyr at for eksempel Hydro i Årdal og Høyanger ikke er med på listen. 

Antall bedrifter topp 100

18 bedrifter
Flora

14 bedrifter
Førde

13 bedrifter
Vågsøy

8 bedrifter
Stryn

7 bedrifter
Gloppen

5 bedrifter
Gulen

4 bedrifter
Bremanger og Aurland

3 bedrifter
Selje, Vik, Luster og Årdal

2 bedrifter
Eid, Fjaler, Gaular, Askvoll og Sogndal

1 bedrift
Solund, Balestrand, Hyllestad, Jølster og Høyanger

Ingen bedrifter
Hornindal, Leikanger, Lærdal og Naustdal

Regionene

Nordfjord: 37 bedrifter

Sunnfjord: 46 bedrifter

Sogn: 17 bedrifter

Meir å lese på Fjordenes Tidende:
 
Leses nå